Apteka na Halki

Apteka na Halki

2022-05-18

Mała wyspa - szerokie perspektywy?

Jeszcze do niedawna mieszkańcy malutkiej wyspy Halki (około 300 mieszkańców) nawet na opakowanie aspiryny musieli czekać aż przypłynie statek z Rodos. 

Na wyspie nie było apteki. 

Obecnie sytuacja uległa zmianie. Urodzony i wychowany w Atenach 26-letni Panagiotis Patelis postanowił porzucić życie w stolicy i osiąść na stałe na odległej wyspie. Absolwent farmaceutyki w Modenie we Włoszech właśnie otworzył pierwszą aptekę na wyspie. 

Co go skłoniło do podjęcia tej decyzji?

„Miałem kolegów, którzy chcieli otworzyć aptekę, nie w miastach, ale na odległych obszarach, w Dolomitach, części Alp, kiedy mieli ukończyć studia. Dzieje się tak, ponieważ daje to możliwość rozwoju. Dla nas, tutaj w Grecji, takie miejsca to nasze  wyspy, więc gdy przyszedł czas na otwarcie apteki, szukałem wakatu na greckiej wyspie”- twierdzi. 

Z drugiej strony burmistrz wyspy komentuje: „Nie było zainteresowania otwarciem apteki. W końcu jesteśmy małą wyspą, a rynek, jak rozumiecie, jest ograniczony i nie jest to przynętą." Jak się okazuje nie zniechęciło to młodego farmaceuty. Nie mający nic wspólnego z Halki, nigdy  do tej pory wyspy nie odwiedzał, przybył tu, aby znaleźć miejsce na lokalizację swojej apteki i dopełnić wszystkich niezbędnych procedur. I tak otworzyła swoje podwoje jego własna apteka, pierwsza na wyspie.

Poszukując w internecie informacji na temat Halki Panagiotis stwierdził, że poczynione są wielkie wysiłki i starania, powstają nawet fundusze skierowane do młodych ludzi, aby mogli pozostać lub osiedlić się na odległej małej wyspie i móc tutaj funkcjonować. I miał rację, ponieważ Halki stają się „zieloną” i „inteligentną” wyspą, z instalacją systemów fotowoltaicznych do produkcji czystej energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby energetyczne wyspy.  

Jednocześnie rozwój innowacyjnych usług telekomunikacyjnych i aplikacji technologicznych, z infrastrukturą 5G i sieciami szerokopasmowymi oraz wdrażanie „inteligentnych” rozwiązań w sieciach energetycznych i transportowych wyspy, czyni z Halki wyspę gotową technologicznie na przyjęcie nowej ery.

Wszystkie te czynniki sprawiły, że młody farmaceuta postanowił uruchomić  istniejącą od lat i nie wykorzystywaną licencję na aptekę i w ten sposób dać większe poczucie bezpieczeństwa i zapewnić bezcenne usługi, które wcześniej wydawały się luksusem. 

Istnienie apteki na odległej wyspie, takiej jak Halki, zmienia w dużej mierze postrzeganie i korzyści dla opieki, uczucia, spójności społecznej w obliczu codziennej walki o przetrwanie jej stałych mieszkańców i polepszenie jakości życia, szczególnie osób starszych.

"Cieszę się, że będę służył potrzebom mieszkańców", mówi Panagiotis, któremu decyzji pogratulował w rozmowie telefonicznej sam Premier Grecji.

Będąc na Halki koniecznie zajrzyjcie do nowej apteki!

Możecie razem z nami podczas rejsu na Magiczną wyspę Halki

 

Artykuł powstał na podstawie:

Chalki-anoixe-to-proto-farmakeio-to-efcharisto-tou-kyriakou-mitsotaki

To-prwto-ths-farmakeio-apekthse-h-xalkh